“Kürtçe Vaaz” Resmiyete Biniyor !

19 Şubat 2013 Salı, 00:37
“Kürtçe Vaaz” Resmiyete Biniyor !

Hollanda’da eşcinsel çifte verilen ve şu an 9 yaşında olan Türk çocuğu Yunus Azeroğlu’nun durumu ile ilgili olarak Bozdağ, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın zaman zaman çocukları ilgili ülkenin hukukları çerçevesinde ellerinden alınıyor. Alındığı zaman çocuklar bakıcı ailelere veriliyor veya gençlik daireleri dediğimiz Almanya’da başka ülkelerde de başka isim altında devletin gözetim ve denetiminde bakımı ve yetiştirilmesi yapılan yerlere veriliyor. Ama uygulamada çok ciddi problemler ile karşılaşıyoruz. Özellikle sübjektif nedenlerle çocukların alındığına dair çok ciddi bize gelen bilgiler var. Bu bilgilerin üzerine gidiyoruz. Dil bilmediği için çocuklarının alındığına dair bilgiler geliyor. Bütün bunları biz araştırıyoruz. Sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Yunus ile ilgili konu da böyle bir konu. Bu konuda ailenin bütün müracaatları maalesef olumlu cevaplanmamış. Biz yeniden bir süreç başlatıyoruz. Hem hukuki yardımda bulunmak ve ailenin çocuğunu oradan almak ve aileye teslimini sağlamak. Bu mümkün olmadığı takdirde ailenin onaylayacağı bakıcı aileye verilmesi temin etmek için de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Çocukların alındıkları ailenin sahip olduğu kütür ortamında yetiştirilmesi de son derece önemli. Eşcinsel olan ve lezbiyen olan veya başka tür özellik taşıyan ailelere Türk aileleri çocuklarını vermek istemiyorlar. Bu konuda tavırları gayet açık ve net. Ancak onlar bizim insanlarımızın bu konudaki hassasiyetine saygı göstermiyorlar. Yargı yolu ile bu konudaki çalışmayı sürdürüyoruz. Umarız yakında Yunus ile ilgili olumlu bir netice alırız” dedi.

“RAPORLAR ORTAYA ÇIKTIĞINDA DAHA NET VERİLERİ PAYLAŞMA İMKANIMIZ OLACAK”

Bozdağ, “Bize intikal eden hadiselerle ancak değerlendirmeler yapabiliyoruz. Elimizde kesin ve net bilgiler yok. Bununla ilgili Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli çalıştaylar yaptı. Şu anda ülke çalışmaları yapıyorlar. Raporlar hazırlanıyor. Bu raporlar ortaya çıktığında daha net verileri paylaşma imkanımız olacak. Bu konuda geniş kapsamlı bir inceleme yapılıyor. Bunun sonucuna göre biz hareket edeceğiz. Bütün alınmalar sübjektifdir dersek o da yanlış olur. Haklı nedenlerle alınan çocuklar da var” diye konuştu.

“MAHALLİ İHTİYAÇLAR DİKKATE ALINARAK DİN GÖREVLİLERİ HUTBE VE VAAZLARINI VERİYORLAR”

Kürtçe hutbe ile ilgili oyarak Bozdağ, “Biliyorsunuz TRT-6’da Kürtçe. Orada dini programlar yapılıyor. Dini sohbetler yapılıyor. Şu anda vatandaşlarımızın mahalli ihtiyaçlarını dikkate alınarak hutbeler, vaazlar ve sohbetler yapılıyor. Bu noktada bir hassasiyet var. Onun dışında Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklama çerçevesinde biz konuyu tekrar ele alıp değerlendireceğiz. Bu noktada yaptıklarımız ve yapılanlar var. Çünkü cemaatin tamamı Türkçe bilmiyor ise orada görev yapan İmam Hatip onların dilini bilebiliyorsa dini onların anlayacağı bir şekilde anlatması doğru olandır. Ama şu anda ne kadar yerde ne yapılıyor buna dair elimizde kesin veriler yok. Şu anda mahalli ihtiyaçlar dikkate alınarak din görevlileri hutbe ve vaazlarını veriyorlar” dedi.

ADALET BAKANLIĞI KARAR VERECEK

İmralı’ya gidecek olan heyette kimlerin yer alacağı konusunda Adalet Bakanlığı’nın bir karar vereceğini belirten Bozdağ, “Şu ana kadar Adalet Bakanlığı tarafından yapılmış bir açıklama benim bildiğim kadarıyla yok. Adalet Bakanlığı kararını verdiği zaman kamuoyu ile de paylaşacaktır. Bu konuda şu isim bu isim deme imkanım yok. Bu konu Adalet Bakanlığı’nın istişare ile vereceği kararla ortaya çıkacaktır. Henüz Adalet Bakanlığı bir karar ortaya koymadı” diye konuştu.

ŞARTLI CÜMLELER KURMAK YANLIŞ

Bozdağ, ‘İsimler kabul edilirse veya kabul edilmezse’ gibi şartlı cümleler kurmak doğru bir yaklaşım değil. Şartlı cümleler ne kadar çok kurulursa o kadar yanlış yapılır. Onun için doğru görmüyorum. Bu noktada Adalet Bakanlığı değerlendirmesini yapacak ve kimlere izin verecekse onun kararını Adalet Bakanlığı verecek” dedi.

SIRRI SAKIK’IN AÇIKLAMALARI

Milletvekili Sırrı Sakık’ın çözüm sürecine iliştin dün yaptığı açıklamaları değerlendiren “Bunu söylemekten öte eylemleriyle ve söylemleriyle ortaya koymaları lazım. Hep beraber göreceğiz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz