Takciler Taksimetrelerde Değişiklik İstiyor

17 Şubat 2013 Pazar, 02:01
Takciler Taksimetrelerde Değişiklik İstiyor

Son dönemde vatandaşın giderek artan şikayetleri sonrasında talep taksicilerden geldi. Kısa mesafeden daha fazla ücret almak isteyen taksicilerin taleplerini İstanbul Taksiciler Esnaf Odası “kademeli ücretretlendirme” projesini hazırlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sundu.

Kasım ayında Yenisafak gazetesinin duyurduğu projede sona yaklaşıldı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası dilek ve öneri hattı ile gelen şikâyetleri değerlendirdi. Şikâyetlerin ana konusunu taksilerin kısa mesafede müşteri almadığı; uzun mesafelerde taksimetrenin fazla ücret yazdığı oluşturdu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, projelerini şöyle anlattı:

“Mesafe uzadıkça taksimetre fiyatı düşecek. İlk kilometrelerde taksimetre ücretinin birim fiyatı sabit kalacak. Mesafe uzarsa kilometre ücreti düşecek. Yani projeyle, taksi kilometre fiyatı, her 3 kilometrede bir otomotik olarak azalacak. Böylece kısa mesafe taksici için cazip hale gelecek, uzun mesafe de müşteri için cazip hale gelecek’

ALT KOMİSYONDA ONAYLANDI

Uğur, İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kendilerine ‘Üzerinde biraz daha çalışalım, değerlendirelim’ dediklerini belirtirken; “Alt komisyonda projemiz çok beğenildi ve herkes tarafından onaylandı ancak daha karara bağlanmadı. Son iki senedir gelen şikâyetleri kendilerine ilettik ve bu problemin çözülmesi gerektiğini ilettik” şeklinde konuştu.

KISA MESAFEDE YOLCU ALMAYANA CEZA

Uğur, projemizi İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’ne sunduklarını söylerken, “Geçtiğimiz Kasım ve Aralık ayında kısa mesafede yolcu almayan taksi şoförlerine 26 bin 280 lira ceza verildi. Eğer projemiz kabul edilirse şoförler kısa ya da uzun mesafe ayrımı yapmayacak. Bu sayede yolcuları yeniden kazanacağız” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz