Başbakan o operasyonlarla ilgili net konuştu

15 Şubat 2013 Cuma, 18:23
Başbakan o operasyonlarla ilgili net konuştu

Son günlerde Avrupa Birliği ülkelerinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlar düzenleniyor.

Söz konusu operasyonlar, AB’ye terörle mücadele konusunda sert eleştiriler yönelten Başbakan Erdoğan’a soruldu. Başbakan’ın cevabı net oldu: “Biz neticeyi görmek istiyoruz. Teröristler teslim edilmediği sürece bu atılan adımların hiç bir önemi yok.”

.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’da devam eden terör operasyonları ile ilgili soruları cevapladı.

“Biz neticeye bakarız”

Avrupa Birliği’nin terör konusundaki tavrını bir kez daha eleştiren Başbakan Erdoğan, söz konusu operasyonlarla ilgili olarak, şunları dile getirdi:

“Gerek Almanya’nın gerek Fransa’nın attıkları adımların başlangıcından öte neticesi bizi çok ilgilendiriyor. Neticeyi almadıktan sonra bu adımlar bugünün adımları değil .10 yıldır atılıyor ama neticesini göremiyoruz . Aramızda suçluların iadesi anlaşmaları vardır, terör örgütüne karşı ortak mücadele anlaşmaları vardır. Terör örgütünün isminin ‘terör örgütü’ olarak ilan edilmesinin ardından kendi ülkelerinde açılmış binlerce davanın olduğunu söylemelerine rağmen bir netice yoktur . Bu teröristler teslim edilmediği sürece şu andaki adımların hiçbir anlamı yoktur . Biz neticeye görmek istiyoruz. Bu neticenin şu anda özlemi içindeyiz” . 

“Fransa’nın yeni adımı olumlu”

Başbakan Erdoğan’a Fransa’nın Avrupa Birliği üyeliğimiz için açmaya karar verdiği 22’inci fasılın süreci nasıl etkileyeceği de soruldu .

Başbakan, “AB içinde Fransa bizim 5 faslı bloke etmişti. Bunların içinden 22. fasılla ilgili olumlu yaklaşım söz konusu. Tabi bu bundan sonraki süreci İrlanda’nın dönem baskanlığında olumlu istikamette etkileyebilir. Bunu da bu süreç içinde göreceğiz” diye konuştu.

“O 3 isim henüz bana bildirilmedi”

İmralı’ya gidecek BDP heyeti konusunda ise Başbakan, sözü edilen 3 ismin henüz kendisine ulaştırılmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, “3 isimle ilgili bakanım bana isimleri bildirmiş değil. Ama bugün yarın isimler bildirildiğinde kendileriyle bunu müzakere ederiz. Adalet Bakanlığımız da bu konuyla ilgili adımı atar” dedi.
 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz