Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

23 Mayıs 2009 Cumartesi, 20:25
Batuhan ÇOLAK
Batuhan ÇOLAK batuhancolak@gmail.com Tüm Yazılar

Van 100. Yıl Üniversitesi’ndeki PKK Yapılanması

Bölücü terör örgütünün siyasallaşma sürecini azami noktaya ulaştırdığı bugünlerde, üniversitelerimizdeki bölücü yapılanma da bu doğrultuda genişlemekte ve artarak devam etmektedir. Üniversitelerde birçok bölücü etkinlik, panel ve sosyal faaliyet yapılırken, bu olayların hiçbirine basınımızda rastlayamamaktayız. Rastladığımız haberlerde ise, “Öğrenciler Bahar Şenliğini Kutladı, Üniversitede Nevruz Coşkusu” gibi ifadelere yer verildiğini görmekteyiz. Üniversitelerimizdeki bölücü yapılanmaların birtakım basın organları […]

Bölücü terör örgütünün siyasallaşma sürecini azami noktaya ulaştırdığı bugünlerde, üniversitelerimizdeki bölücü yapılanma da bu doğrultuda genişlemekte ve artarak devam etmektedir.

Üniversitelerde birçok bölücü etkinlik, panel ve sosyal faaliyet yapılırken, bu olayların hiçbirine basınımızda rastlayamamaktayız. Rastladığımız haberlerde ise, “Öğrenciler Bahar Şenliğini Kutladı, Üniversitede Nevruz Coşkusu” gibi ifadelere yer verildiğini görmekteyiz. Üniversitelerimizdeki bölücü yapılanmaların birtakım basın organları tarafından göz ardı edilmesi veyahut yanlış bir şekilde verilmesi basının denetim görevini yerine getirmediğini göstermekle beraber, gerçeklerin gizli kalmasına yol açmaktadır. Yapılan bölücü faaliyetlerin millet nezdinde bilinmemesi veya yanlış bilinmesi de, söz konusu illegal yapılanmalara rahat bir hareket alanı sağlamaktadır.

Üniversite gençliğini kendileri için potansiyel olarak gören bir takım yasadışı örgütlenmeler, çalışmalarını ülkemizin her yerinde yapabilecek imkana kavuşmuşlardır. Özellikle üniversite yerleşkelerinde bahar şenliği, panel, oturma eylemi v.b gibi faaliyetler adı altında, geliştirilen bölücü söylem ve çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu acı olayların son örneği Van 100.Yıl Üniversitesi’nde görülmüştür. Bu bağlamda Van 100.Yıl Üniversitesi’ndeki bölücü faaliyetleri araştırdığımızda, karşımıza legal görünümlü bir öğrenci derneği çıkmıştır. ‘Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği’ (YÖDER) olarak geçen bu derneğin faaliyetlerine baktığımızda adeta PKK’nın gençlik örgütlenmesi şeklinde hareket ettiklerini görmekteyiz.

Van 100.Yıl Üniversitesi’nde gördüğümüz bu yapılanmanın kendini legal yollardan dile getirmesi, diğer öğrenciler üzerinde baskı kurması ve birtakım sivil toplum örgütlenmelerinin de söz konusu derneğe destek vermesi, durumu ulusal bir mesele haline getirmektedir.

YÖDER Nasıl Kuruldu, Amacı Nedir ?

YÖDER, 2000 yılında üniversite rektörlüğünden izin alarak kurulmuş bir öğrenci derneği olmakla birlikte resmiyette yasadışı bir yönü görünmemektedir. Lakin yapmış olduğu etkinlik ve faaliyetlerde, birlikte hareket ettiği kişi ve örgütlerdeki PKK sempatizanlığı dikkat çekmektedir.

Söz konusu derneğin kendi sözlerine göre resmiyetteki amacı:

“Bilimsel, akademik bir üniversite şiarıyla YYÜ öğrencilerinin sosyal, siyasal, sağlık, ulaşım, barınma sorunlarıyla ilgilenen, yönetimi ve çalışanları tamamen YYÜ öğrencilerinden oluşan bir dernektir” şeklinde tanımlanmıştır. Örneğine diğer üniversitelerdeki bölücü yapılanmalarda da rastladığımız bu ifadeler, tamamen bir göz boyama metni olmakla birlikte, öğrencilerin sorunlarını çözmek yerine yeni sorunlara sebep olmuş ve olmaktadır!

YÖDER’in Yasadışı Faaliyetlerine Örnekler

Edindiğimiz bilgilere göre, kendilerini ezilmiş ve azınlık bir halkın temsilcileri olarak tanımlayan YÖDER mensupları, Van 100.Yıl Üniversitesi’ndeki Merkez Kafeterya’yı kendilerine mesken edinmiş ve adeta toplantı merkezi haline getirmişlerdir. Herhangi bir politik veya siyasi gruba mensup olmayan öğrenciler bu kafeteryaya girememektedirler. Çünkü kendilerini ezilmiş olarak tanımlayan bu zihniyet, kendilerinden olmayanları ‘ezmeyi’, gereklilik olarak görmektedir.

yoder_3     yoder_2 yoder_1

Üniversitenin en merkezi noktasında bu şekilde yapılanan bölücü terör örgütü yandaşları, öğrenci yurtlarını da kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar. Öğrenci yurtlarında durum öyle bir hal almıştır ki, bu şahıslar kafalarına göre oda basıp, kendilerine destek olmayan, yaptıkları faaliyetleri desteklemeyen öğrencilere saldırabilmektedirler.

YÖDER aynı zamanda üniversite dışında da bölücü terör örgütünün gençlik yapılanması olarak çalışmaktadır. Anadolu Ajansı’nın yaptığı haberlerden de, bu durum açık bir şekilde görülebilmektedir:

HABER 1

“Aile Takibi Liseli Genci Terörist Olmaktan Kurtardı

Muş`ta PKK militanları tarafından kandırılarak örgüte katılmak üzere Van`a getirilen lise öğrencisi ailesinin takibi sonucu yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Muş`ta oturan K.T. terör örgütüne katılmak için Van`a getirildi. Gencin ailesi de, kandırıldığını öğrendikleri çocuklarını aramak üzere arkasından bu şehre geldi. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin de takip ettiği olayda, Muş`tan gelen 5 kişilik aile, K.T.`nin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği`nde (YÖDER) olduğu bilgisine ulaştı. Emniyet Müdürlüğü`ne ulaşan haber üzerine YÖDER`e operasyon düzenleyen ekipler, lise öğrencisi ile kendisine yardım ettiği iddia edilen M.A.K. ve R.D.`yi yakaladı. Lise öğrencisi K.T. ile M.A.K. ve R.D. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi”   Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

HABER 2

Van`da 7 öğrenci gözaltına alındı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği(YÖDER) binasında yapılan aramalarda, çok sayıda, terör örgütü PKK’ya ait doküman bulundu. 7 kişi gözaltına alındı. Bir ihbarı değerlendiren Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, dün saat 21.30 sıralarında Cumhuriyet Caddesi’ndeki Mavi Plaza İş Merkezi’nde bulunan YÖDER binasına baskın yaptı. Yaklaşık 3 saat süren aramalarda, çok sayıda terör örgütü PKK’ya ait yasak yayın içerikli doküman ve dergiler bulundu. Gözaltına alınan 7 dernek üyesinin sorgusunun sürdüğü bildirildi”. Kaynak: Anadolu Ajansı

Haberlerden de görülebileceği gibi YÖDER isimli oluşum, PKK’nın dağ kadrosuna eleman temin etmektedir ve aynı zamanda bir öğrenci derneğidir !

Hatırlanacağı üzere Eğitim-Sen Van Şubesi’ne yaklaşık bir yıl önce terörle mücadele ekipleri tarafından baskın düzenlenmiş ve 18 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı sürecinden sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘Silahlı terör örgütü PKK/KONGRA-GEL üyesi olmak’ suçundan tutuklanan 17 kişinin üniversite öğrencisi ve aynı zamanda YÖDER üyesi olmaları oldukça ilgi çekicidir !

YÖDER’in Legal (!) Faaliyetleri ve Destekçileri

2000 yılından beri resmi bir şekilde faaliyetlerine devam eden YÖDER, PKK’ya eleman temin etmek, PKK’nın Van’daki eğitim faaliyetlerini yürütmek, yurt basmak, kafeterya ele geçirmek dışında farklı meziyetlere de sahiptir. İşte bunlardan bazıları:

Olay 1

“Van Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve YÖDER tarafından MKM binasında Ahmet Kaya için ölümünün 8`inci yıl dönümünde bir anma etkinliği düzenledi. Anmaya DTP Van il yöneticileri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi`nden öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı”.

İşte PKK’nın Van’daki gençlik yapılanması ve siyasi örgütlenmesinin buluştukları ortak nokta ve sözde anma programı !

yoder_4

Olay 2

Eski Milli Eğitim Bakanı şu anda AKP Van Milletvekili görevini sürdüren Hüseyin Çelik, bakanlığı döneminde 100.Yıl Üniversitesi’nde protestolarla karşılanmıştı. Bu protestolarda da YÖDER yine başroldeydi.

“…Hüseyin Çelik, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüs alanı içerisinde bulunan ek yurt binasının açılışına katıldı. Çelik, burada 200 kişilik bir öğrenci grubunun protestosu ile karşılaştı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açılışta, İstiklal Marşı okunurken de aynı öğrencilerin protestosu devam etti. Marş okunduğu esnada bir grup öğrenci de zafer işareti yaparak yuh çekti.”

***

Bölücü terör örgütünün Van’daki gençlik yapılanması olarak faaliyetlerini yürüten YÖDER’i destekleyen birçok sivil toplum örgütünün olması, olayın ciddiyetini bir kat daha arttırmaktadır. Yaptığımız ufak bir araştırma sonucu, GÖÇ-DER, TUYAD-DER, DTP, SKSM, Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel-Sen, Yapı-Yol Sen, Haber-Sen, Tarım-Orkam-Sen, Dives, Mala Denbêja, YDGM, Van KURDİ DER, İHD,  EMEP GYK, Van-Evrensel, DİHA gibi yapılanmaların YÖDER’i doğrudan doğruya desteklediğini görebilmekteyiz.

yoder_5

100.Yıl Üniversitesi’ndeki olaylar öyle boyutlara ulaşmıştır ki, İstiklal Marşı’mıza dahi saygısızlık yapılabilmiş ve ardından bölücü sloganlar atılabilmiştir.

YÖDER’e yapılan polis operasyonları sonucu birçok örgüt destekçisi ve PKK’ya katılmaya hazırlanan kişiler yakalanmıştır. Buna rağmen söz konusu oluşum, faaliyetlerine son vermemiş ve çalışmalarına devam edebilmiştir.

Sonuç olarak Van’da ve dolayısıyla 100.Yıl Üniversitesi’nde çok ciddi bir bölücü terör örgütü yapılanması mevcuttur. Bunun açık bir örneği olan YÖDER, legal görünüm altında bölücü terör örgütünün propagandasını, örgüte yardım ve yataklığı rahatlıkla yapabilmektedir.

Ülkemizin gelecek kadrolarını oluşturacak üniversite gençliğinin içerisinde, böylesi yapılanmaların en kısa süreçte bitirilmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde basında da çıkan, ‘PKK’ya destek veren öğretmenler gözaltına alındı’ şeklindeki acı olayı bir daha duymak istemiyorsak gerekli önlemlerin biran önce alınması gerekmektedir!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.